Türkçe Tr   English En

follow us!                   

Pelet Neden Üretilir?

Pelet Neden Üretilir?

Pelet yakıtı üretmek için çeşitli hammaddeler kullanılmaktadır. Pelet üretiminde en çok ormansal atıklardan oluşan talaş kullanılmaktadır.

Pelet Neden Üretilir?

Pelet, son zamanlarda tüm dünyanın ilgi odağı haline gelmiş olan bir yakıt türü olarak göze çarpıyor. Peki pelet nedir ve pelet neden üretilir. İşte açıklamalarımız.

Pelet yakıtı fosil yakıtların pahalı olması nedeniyle bir süredir dünyanın gündeminde bulunan bir yakıt türüdür. Peki pelet neden üretilir? Pelet üretiminde bir kaç tane hammadeden bahsetmek mümkündür. Ancak bunların en başında geleni ağaç peleti diğer adıyla talaş peleti olarak görebiliriz. Ormansal atıklar ağaç peletinin hammaddesini oluşturuyor. Ağaç dalları, çalı çırpı diye tabir ettiğimiz şeylerin bir makine vasıtaısya talaş haline getirilir. Ortaya çıkan bu talaş pelet makinesi olarak tabir edilen pres makinelerinde yüksek basınç ile sıkıştırılır. Sıkıştırılan bu talaş pelet olarak belirli milimetrik ölçülerde artık yakılmaya hazır hale gelmiştir.

Ülkemizde milli ve yerli imkanlarla her yıl yüzbinlerce ton pelet üretimi gerçekleştirmektedir. Bu pelet üretiminin büyük bir kısmı yabancı ülkelere ihraç edilmektedir. Yerli markamız olan eco stixx, bu üretimde önemli bir pay sahibidir.

Bu içerik

Share

İçerik Görselleri

pelet hammaddesi pelet nedir pelet üretimi

Diğer İçerikler

Pelet Yakıtının Önemi Nedir?

Pelet Yakıtının Önemi Nedir?

detay...