Türkçe Tr   English En

follow us!                   

Pelet Yakıtının Önemi Nedir?

Pelet Yakıtının Önemi Nedir?

Pelet yakıtı, gerek üretim maaliyetleri gerekse çevreye olan katkısı nedeniyle fosil yakıtlara bağımlılığı azaltan bir yakıt türüdür.

Pelet Yakıtının Önemi Nedir?

Pelet, sebze meyve posalarından tutunda ormansal atıklara ve bir takım malzemelerinin talaş haline getirilip bir çeşit pres makinesinden geçirilip meydana gelen taneciklere denir. Pelet pek çok malzeme için kullanılsada örneğin hayvan yemi de peletlenebilmektedir genellikle akla gelen bir yakıt türü olmasıdır.

Günümüzde fosil yakıtların çevreye verdiği zararlar gün geçtikçe artmaktadır. İnsanoğlu doğayı kirletmeden ısınmanın yollarını her fırsatta aramaktadır. Bu alternatiflerin başında pelet gelmektedir. Pelet, ormansal atıklardan, meyve ve zebze posalarından elde edilmektedir. Bu maddeler talaş haline getirilip belirli nem ortamında pelet makinelerinden geçrilerek yakıt pelet yakıtı şeklini almaktadır.

Pelet, üretim maaliyetleri nedeniyle fosil yakıtlara olan bağımlılığı azaltır. Bu gün petrolün, kömürün doğaya verdiği zararlar çok ciddi boyutlara ulaşmıştır. Pelet yakıtı karbon emisyon oranı çok düşük bir yakıttır. Kyoto anlaşmasından yer alan değerlerin altındadır. Duman çıkarmaz, görebilceğiniz tek duman belki yakarken çıkaracağınız dumandır. Kül oranı çok düşüktür. 100 kg pelette çıkan kül oranı %1 seviyelerindedir.

Firmamız Eco-Stixx tescilli markası ile ülkemize ve dünyaya pelet üretimi gerçekleştirmektedir.

Bu içerik

Share

İçerik Görselleri

pelet üretimi pelet fiyatları pelet nedir pelet yakıtı

Diğer İçerikler

Pelet Neden Üretilir?

Pelet Neden Üretilir?

detay...